PL EN
DownMove down

ARCHIVES

Data Training: 02/07/2019
AKTUALIZACJA SYSTEMÓW WSPARCIA DLA BIOGAZOWNI Z KOGENERACJĄ 2019

AKTUALIZACJA SYSTEMÓW WSPARCIA DLA BIOGAZOWNI Z KOGENERACJĄ 2019

SZKOLENIE

„AKTUALIZACJA SYSTEMÓW WSPARCIA DLA BIOGAZOWNI Z KOGENERACJĄ 2019”

 

Termin szkolenia:

2 lipca 2019 r.

 

Aktualne rozwiązania prawne przewidują odpowiednie rozwiązania umożliwiające wytwórcom eksploatującym biogazownie zrekompensowanie strat w przychodach związanych z wygaszaniem systemu żółtych certyfikatów. Co więcej, pod koniec maja br. opublikowano już rozporządzenie ustanawiające nowe ceny referencyjne na 2019 r., które umożliwiają precyzyjne określenie poziomu przychodów dla poszczególnych kategorii biogazowni wytwarzających energię elektryczną z wysokosprawnej kogeneracji.

W kontekście wprowadzonej reformy systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji powstaje szereg zagadnień prawnych oraz praktycznych związanych z nowymi zasadami korzystania z pomocy publicznej zarówno przez funkcjonujące instalacje biogazowe, jak i przygotowywane projekty tych instalacji. Szczegółowe rozwiązania zostały również przygotowane dla tych wytwórców, którzy przed reformą systemu wsparcia wysokosprawnej kogeneracji zdecydowali się na skorzystanie z nowych instrumentów wsparcia OZE w postaci aukcji OZE, a także instrumentów FIT bądź FIP. Jest to więc dobry moment, aby ponownie zaktualizować swoją wiedzę z zakresu systemu wsparcia OZE oraz zapoznać się z nowymi modelami inwestycyjnymi powstającymi w oparciu o nowelizowane przepisy, a także rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące istniejących oraz przygotowywanych projektów biogazowych

Wykorzystując sprawdzoną formułę warsztatów, organizowanych dla ograniczonego grona uczestników zapewniamy możliwość nieformalnej dyskusji oraz indywidualnego podejście do problemów przedstawianych przez uczestników. Wprowadzane regulacje wymagają bowiem indywidualnego podejścia do każdej z instalacji biogazowych.

 

Program:

10:00 – 10:30 Rejestracja uczestników.

10:30 – 11:00 Zagadnienia wprowadzające do nowego systemu wsparcia kogeneracji

11:00 – 12:00 Podstawowe założenia nowego systemu wsparcia kogeneracji w kontekście instalacji biogazowych

W ramach poruszanych zagadnienia m.in. –  szczegółowe zasady wygaszania systemu świadectw pochodzenia z kogeneracji tzw. żółtych certyfikatów, wydawanie certyfikatów w okresie przejściowym, rozliczanie obowiązku umorzeniowego w 2019 r., rozdzielenie systemów wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji oraz OZE, sankcje za naruszenie zakazu kumulacji instrumentów wsparcia.

12:00 – 12:20 Nowe instrumenty wsparcia wytwarzanie energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji – alternatywa dla systemu wsparcia OZE

W ramach poruszanych zagadnienia m.in. – podstawowe założenia dotyczące aukcji na premię kogeneracyjną dla nowych oraz znacznie zmodernizowanych jednostek kogenreacyjnych, a także podstawowe założenia dotyczące premii gwarantowanej dla nowych jednostek kogenreacyjnych w kontekście projektów biogazowych.

12:20 – 13:00 Przerwa kawowa wraz z bufetem kanapkowym

13:00 – 14:00 Nowe zasady wsparcia instalacji biogazowych w systemie wsparcia OZE w 2019 r.

W ramach poruszanych zagadnienia m.in. – nowe unormowania dotyczące instalacji OZE wytwarzających energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji, analiza przepisów wykonawczych w zakresie  poziomu cen referencyjnych na 2019 r., nowy kształt koszyków aukcyjnych, obowiązki sprawozdawcze biogazowni kogenreacyjnych, przepisy epizodyczne dotyczące możliwości waloryzacji cen aukcyjnych oraz stałych cen zakupu w ramach FIT oraz FIP, zasady przejścia z systemu aukcyjnego do FIT bądź FIP, determinanty wpływające na opłacalność zmiany w zakresie wykorzystania poszczególnych instrumentów wsparcia OZE.

14.00 – 14.30 Obrót energią elektryczną z biogazowni na zasadach PPA – jakie korzyści i uwarunkowania.

14:30 – 15:00 Dyskusja oraz case study na temat sytuacji poszczególnych instalacji biogazowych przedstawionych przez uczestników.

 

Warsztaty poprowadzili:

  • Michał Tarka

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz SGH w Warszawie. Przez wiele lat związany z największymi firmami prawniczymi w Polsce. Skutecznie reprezentował klientów krajowych i międzynarodowych w interdyscyplinarnych procesach inwestycyjnych oraz nadzorował i koordynował wieloosobowe zespoły projektowe z kraju i z zagranicy, gwarantując szybkość i pewność działania. Związany z branżą OZE, w której jest znany ze skuteczności w realizacjach inwestycji. W roku 2016 nominowany do nagrody Clean Energy Awards jako najlepszy doradca prawny branży OZE w Polsce.

  • Marcin Trupkiewicz

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Kancelarii Prawnej BTK-Legal zajmuje się kompleksową obsługą prawną projektów OZE. Dwukrotny laureat I miejsca w ogólnopolskim konkursie prawniczym „Prawo z Energią”; laureat konkursów organizowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Polski Komitet Energii Elektrycznej; alumn Projektu Akademia Energii organizowanego przez Fundację im. L. Pagi na GPW w Warszawie. Członek Zespołu ekspertów podkomisji stałej ds. finansów samorządowych w zakresie nowelizacji prawa energetycznego. Współpracownik Biura Analiz Sejmowych.

 

Partnerzy:

                                

 

 

 

 « Back
Do you want to know more? Contact us
TARKA TRUPKIEWICZ AND PARTNERS LAW FIRM

We provide comprehensive support in the following energy-related fields: law, finance and technologies.

strzałka see more